آندوسکوپی بینی

آندوسکوپی بینی چیست؟

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر است که یک سر آن دوربینی نصب شده است که از طریق همین دوربین تمام قسمت داخلی بینی مشخص می شود.

آندوسکوپی-بینی-چیست؟

در واقع تمام پزشکان برای مشاهده داخل بینی و از وسیله ای به نام آندوسکوپ استفاده می کنند.این کار توسط متخصص گوش،حلق و بینی قابل انجام است.

اگر انجام آندوسکوپی فقط جنبه تشخیصی داشته باشد ،به آن آندوسکوپی تشحیص می گویند و اگر عمل جراحی با آندوسکوپ انجام شود به آن آندوسکوپی درمانی می گویند .

آندوسکوپی بینی و سینوس در تشخیص سینوزیت ،تورم مخاط ،تومور های بینی ،جسم خارجی بینی ،علل خونریزی بینی ،وجود پولیپ بینی،تشخیص لوزه ی سوم و… کاربرد فراوان دارد .

تمام موارد بالا تحت عنوان آندوسکوپی تشخیصی بینی انجام می شود ،آندوسکوپی تشخیصی بینی ،به صورت سرپایی و بدون بی هوشی انجام می شود .

ویژگی مهمی که آندوسکوپی دارد و آن را از سایر روش های تصویر برداری رادیولوژی متمایز کرده ،عدم نیاز به پرتوهای مضر است ،در نتیجه به کرات از این روش استفاده می شود .

آندوسکوپی درمانی

استفاده از آندوسکوپی برای درمان بیشتر در اتاق عمل و زیر بیهوشی انجام می شود .جراحی آندوسکوپی سینوس یکی از این موارد است .از علل شایع و عود این عارضه می توان انسداد سینوس ها و اختلال در تخلیه ترشحات و تهویه سینوس ها را نام برد.

در جراحی آندوسکوپی بینی ،با کمک آندوسکوپ ها ،نواحی از بینی و سینوس را که دچار عارضه و عامل بیماری شده است ،تحت جراحی قرار می دهند .به این ترتیب از صدمه به نسج بینی جلوگیری می شود .

موارد استفاده ار آندوسکوپی بینی در مواردی غیراز سینوزیت :

  • درمان تومورهای خوش خیم و بد خیم سینوس

با استفاده از آندوسکوپ بدون وارد کردن آسیبی به ساختمان های مجاور تمام حاشیه تومور به طور کامل دیده می شود.

  • جراحی تومور های قاعده جمجمه

با استفاده از آندوسکوپی درمانی ،می توانیم بعضی از تومورها را از راه بینی خارج کنیم.

  • ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی

گاهی به علت وارد آمدن ضربه ،بین مغز و فضای بینی ارتباطی باز می شود ،که با استفاده از آندوسکوپی بینی این مشکل برطرف می شود .

جراحی بینی فانتزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *